Over de rol van kunst in een globaliserende samenleving

Framer Framed

Photo courtesy of Warmi Küyen

4 Mar 2025
11:00 - 14:00

Workshop: 100 Butterflies for the Elimination of Violence Against Women, Girls, and Non-Binary People

Op 4 maart 2025 presenteert Framer Framed de workshop 100 Butterflies for the Elimination of Violence Against Women, Girls, and Non-Binary People, een initiatief van het feministische textielcollectief Warmi Küyen. De bijeenkomst wil een veilige ruimte creëeren en bouwen aan een netwerk voor feministische actie, reflectie en dialoog. Centraal staat de strijd tegen gendergerelateerd geweld en de bevordering van gendergelijkheid, met de nadruk op migrantengemeenschappen in Nederland.

Warmi Küyen wil collectieve politieke reflectie en sociale verbondenheid stimuleren en activeren door urgente gedeelde uitdagingen op een creatieve manier aan te pakken. Ze zullen basistechnieken van textielhandwerk uitleggen, zoals appliqué borduren en handborduren, gecombineerd met persoonlijke verhalen, ervaringen en dromen. Samen met de deelnemers zullen ze een collectief textielwerk maken geïnspireerd door de Arpillera-techniek (een Chileense textielambacht).

Elke deelnemer wordt uitgenodigd om een vlinder te maken (als symbool voor vrouwen en non-binaire volwassenen) of een rups (als symbool voor meisjes en non-binaire tieners), die samen worden gevoegd op een groot doek (3,0 m x 1,5 m), geborduurd door Warmi Küyen. Deze techniek is geïnspireerd op de traditie van Arpillera.

Arpillera, wat in het Spaans ‘jute’ betekent, is een felgekleurd patchwerk dat voornamelijk door groepen vrouwen (ook wel arpilleristas genoemd) wordt gemaakt. Het maken van arpilleras werd populair in Chili tijdens de militaire dictatuur (1973-1990) van Augusto Pinochet. Arpilleras werden gemaakt in werkplaatsen die werden georganiseerd door een comité van de Chileense katholieke kerk en vervolgens in het geheim naar het buitenland verspreid via de mensenrechtengroep van de kerk. De productie van arpilleras vormde een essentiële bron van inkomsten voor de arpilleristas, van wie velen in financiële onzekerheid verkeerden als gevolg van de wijdverspreide werkloosheid en de gedwongen verdwijningen van hun echtgenoten en kinderen, die bekend kwamen te staan ​​als desaparecidos.

Arpilleras worden doorgaans gemaakt van eenvoudige materialen zoals jute en lapjes stof. Arpilleras beeldden meestal expliciet politieke thema’s uit zoals demonstratie,  de armoedige leefomstandigheden en overheidsrepressie. Hierover mocht onder de dictatuur niet openlijk gecommuniceerd worden. De arpilleras bieden een manier om de ervaringen van leven onder een dictatuur naar buiten te brengen. Deze scènes dienden om de mensenrechtenschendingen van het Pinochet-regime aan de kaak te stellen. Als reactie hierop probeerde de Chileense regering degenen die arpilleras maakten en degenen die de creatie ervan steunden, te straffen. Arpilleras worden tegenwoordig erkend als een voorbeeld van subversieve vrouwenkunst in een autoritaire politieke context. Hedendaagse arpilleras weerspiegelen echter minder politieke thema’s, zoals een geïdealiseerd plattelandsleven.

Arpillera gemaakt op initiatief van het feministische textielcollectief Warmi Küyen zal worden gebruikt als protest banner tijdens de feministische mars op Internationale Vrouwendag in Amsterdam op 8 maart 2025. Daarna zal doek het verder reizen en demonstraties, seminars en galerieën in andere steden om in de traditie van de Chileense arpilleras de boodschap verder te verspreiden als aanmoediging voor collectieve actie en reflectie op de positie van vrouwen in de samenleving.

Women’s March op internationale vrouwendag (Amsterdam 2025). Foto: Lydia Markaki


Over

Warmi Küyen  is een feministisch collectief van Latijns-Amerikaanse vrouwen en textielkunstenaars, gebaseerd in Amsterdam. Het is samen opgericht door Monet Barraza Madariaga en La Javi Textil in 2023.

In nauwe samenwerking met de Minerva Women’s Group en Casa Migrante uit Amsterdam; Demo in Eindhoven; Stitching to Resist in Enschede; Framer Framed in Amsterdam; De Voorkamer Project in Utrecht; Feministas in Rotterdam; Lola Lieven in Amsterdam New-West; en anderen, zal het initiatief plaatsvinden in verschillende steden in Nederland tussen november 2024 en april 2025.


Dit evenement is Engelstalig. Toegang is gratis.

Vind je ook dat kunst altijd gratis toegankelijk moet blijven? Doe een donatie tijdens het aanmelden of word Framer Framed Vriend!

Tijdens dit evenement kan er worden gefilmd en gefotografeerd. Laat het ons van tevoren weten als je je hier niet comfortabel bij voelt.

Framer Framed wordt ondersteund door het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap; Amsterdams Fonds voor de Kunst; Gemeente Amsterdam en VriendenLoterij Fonds.



Feminisme / Chili / Migratie / Queer / Textiel / Workshop /

Agenda


Documentaire screening: Retazos Móviles bij Werkplaats Molenwijk
Vertoning van Retazos Móviles, een documentaire over verzet, migratie en de verbeelding van collectieve herinneringen met de textiele traditie Arpilleras
Arpilleras workshops: Textielherinneringen uit de Molenwijk
Reeks workshops over vrouwelijk textielerfgoed in Werkplaats Molenwijk
Arpilleras Workshopsessies: Refuge and Textile Memories
Serie workshops over vrouwelijk textielerfgoed

Netwerk


Monet Barraza Madariaga

Kunstenaar

La Javi Textil

Kunstenaar

Magazine